SILVER & METAL / Silver / Charger 6172389
nr 617 2389
CHARGER
art nouveau, nickel silver, length: 37,
Jugend, tidigt 1900-tal, Nysilver, längd: 37
300
SEK 350
Monday December 21 2009
at 20:49:22
300 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.